Wystawa „Niewypowiadalne”

12 czerwca w galerii MEOK (ul. Piotrkowska 46) odbył się wernisaż wystawy „Niewypowiadalne”, zorganizowanej przez studentki z koła naukowego studentów Historii Sztuki. Wydarzenie otworzyły prof. Aneta Pawłowska, która była inicjatorką projektu i otoczyła go opieką merytoryczną, oraz właścicielka galerii, pani Agnieszka Kołodziejczak, wspierająca debiutujące kuratorki w działaniach organizacyjnych. Wystawa prezentuje prace ośmiu młodych artystek: Mai Grau, Kingi Hołdy, Justyny Kieruzalskiej, Agnieszki Kołodziejczak, Julity Lipińskiej, Magdaleny Palmowskiej, Zofii Stybor i Magdaleny Urban. Wybrane dzieła reprezentują odmienne stylistyki i różne media: od tradycyjnego malarstwa, przez grafikę i fotografię, po instalacje. Mimo młodego wieku uczestniczek (najmłodsze z nich bowiem dopiero kończą studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi), cechuje je już duża dojrzałość, świadomość własnych artystycznych wyborów i głęboka refleksja nad życiem. Wydarzenie towarzyszy obchodom tegorocznego Kongresu Kobiet w Łodzi. Jednakże sztuka prezentowana na wystawie nie może być interpretowana jedynie w kategoriach feministycznej wypowiedzi; dotyczy szerszego problemu walki z ograniczeniami wynikającymi nie tylko z płci, lecz również z niepełnosprawności. Połowa artystek uczestniczących w wystawie jest bowiem osobami głuchymi. Wszystkie jednak, poprzez język sztuki, dążą do wyrażenia tego, co słowami jest niewypowiadalne. Wydarzeniu towarzyszy katalog, do którego teksty również napisały studentki: Zofia Gralak wstęp, a Nina Chmielecka i Monika Kowalczyk biogramy artystek. Wystawę oglądać można jeszcze tylko do wtorku 26 czerwca.
(zdjęcia: Bartosz Kałużny)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.