WYDARZENIA

Koło Naukowe Historyków Sztuki UŁ zaprasza na wykład otwarty mgr Dominiki Pawełczyk z Koła Naukowego Historyków Sztuki UŁ

(Nie)bezpieczne związki, czyli kto komu idolem – na przykładzie współpracy wybranych współczesnych artystów plastyków z muzykami

3 listopada 2016 r., godz. 19:00
Cafe Bar Poczekalnia
ul. Więckowskiego 16, Łódź
wyklad-3-11-16-page-001

„Rozwijające się społeczeństwo konsumentów ostatnich dziesięcioleci wymogło na artystach stworzenie nowych strategii i metod artystycznych. Nawiązanie do kanonu dzieł sztuki, innowacyjne materiały i technologia oraz chęć usuwania barier wynikających z czasu, miejsca i przyjętego języka stworzyły idealny przekaz dla zuniwersalizowanej ludności XXI wieku(…)”
Tym razem to nie lalka Barbie wykorzystywana w sztuce współczesnej, czy Mona Lisa w świecie reklamy, stanie się głównym tematem mojego wykładu. Na najbliższym spotkaniu w Poczekalni postaram się przeanalizować współpracę wybranych artystów plastyków z muzykami, wskazując na to, kto w konkretnym duecie był mistrzem-inspiratorem, kto kogo pociągnął do współdziałania oraz jakie miał w tym cele.Współczesna kultura zaostrzyła zjawisko zamiany tradycyjnych autorytetów na nowych idoli promowanych przez media, gwiazd walczących z szybką przemijalnością. Czy inspiracje na styku dwóch dziedzin artystycznych były zwykłym chwytem marketingowym, a może czymś więcej? Czy działania pomagające w budowaniu kariery są jednostronne w swym założeniu, czy obustronne? Spróbuję zbadać problem na przykładzie trzech wybranych duetów plastyków i muzyków, tytułowych (nie)bezpiecznych związków: Cindy Sherman i Róisín Murphy, Francesco Vezzoliego i Nicki Minaj oraz Keitha Haringa i Madonny – par, które według mnie ukazują trzy możliwe kierunki takiej współpracy.

Konferencja naukowa DWÓR/PAŁAC/WILLA DZISIAJ
Wola Krzysztoporska, 24 maja 2016 r.

Document-page-001 Document-page-002

Harmonogram IV Łódzkich Spotkań Studentów i Doktorantów Historii Sztuki

IV-ŁSSHS-Harmonogram-konferencji â A5 (1)-page-001IV-ŁSSHS-Harmonogram-konferencji â A5 (1)-page-002

IV-ŁSSHS-Harmonogram-konferencji â A5 (1)-page-003IV-ŁSSHS-Harmonogram-konferencji â A5 (1)-page-004

Harmonogram konferencji

Document-page-001

Koło Naukowe Historyków Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić przedstawicieli wszystkich nauk humanistycznych oraz badaczy architektury – studentów, doktorantów i młodszych pracowników naukowych do udziału w ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej konferencji:

IV Łódzkie Spotkanie Studentów i Doktorantów Historii Sztuki

Formularz – IV LSSHS

Zaproszenie – IV LSSHS

Między maszyną do mieszkania a Gotham City – niezwykłe wizje architektury XX w.

Wykład otwarty mgr Sylwii Ośnieckiej z Koła Naukowego Historyków Sztuki UŁ

20 stycznia 2016 o godzinie 19:30

Cafe Bar Poczekalnia ul.Więckowskiego 16, Łódź

999968_456178251249484_8983397695480144337_n

Okres wyzwalającej się, podsycanej chęcią zmian i rozwoju wyobraźni, jakim był XX wiek, zrodził wiele niezwykłych wizji. Planów, które swoim rozmachem czy też fantazyjnością ukazywały nieograniczoną moc ludzkiej woli twórczej. Wzbudzały jednocześnie zachwyt i niedowierzanie. Wiele z powstałych w tym czasie architektonicznych wizji wykraczało poza swoje czasy, stanowiąc nierzadko obraz utopijnej idei. W poszukiwaniu inspiracji architekci sięgali do najróżniejszych źródeł – od natury po najnowsze osiągnięcia techniki, niekiedy łącząc je ze sobą w niemalże surrealistyczne konglomeraty.
W taki oto sposób rodziły się projekt lasów wieżowców, które niczym drzewa rozpościerały konary usłane dziesiątkami kapsuł-liści; totalnie zelektronizowanych maszyn do mieszkania, sadzonych na bezkresnych pustynnych pustkowiach oraz wielu innych onirycznych scenerii.
Płaszczyzną, na której szczególnie wyraźnie widoczne są przejawy nieskrępowanej myśli ludzkiej, są próby odpowiedzi na rodzącą się potrzebę rozwoju miast i uporania się z coraz silniejszym problemem mieszkaniowym. Wokół tego właśnie obszaru działalności architektonicznej skupiona zostanie treść wykładu.

Rozstrzygnięcie konkursu „Sztuka i nauka” 2015

Sebastian Jędrzejewski, Płock